Wykorzystanie komór hiperbarycznych w leczeniu urazów sportowych
Komora hiperbaryczna wykorzystywana jest do przeprowadzaniu zabiegu zwanego tlenoterapią hiperbaryczną. Komora ta poprawia stan zdrowia na zasadzie działania stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym na ciało. To znany sposób wspomagania leczenia obrzęków, zatruć czadem, ale też w leczeniu urazów sportowych.
Co daje tlenoterapia hiperbaryczna?
Zabieg tlenoterapii oznacza, że pacjentowi w specjalnej komorze podawany jest czysty tlen pod ciśnieniem 3 atmosfer, dzięki czemu pobudzone zostają komórki do wzrostu i odnowy zarówno naskórka, naczyń krwionośnych, jak i szpiku kostnego. W tradycyjnej formie pomaga to w niewydolności oddechowej organizmu, długotrwałych chorobach układu oddechowego, astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Komora hiperbaryczna (HBOT) a sport
Od niedawna tlenoterapia wykorzystywana jest w rehabilitacji sportowców. Działanie stuprocentowego tlenu na uszkodzenia tkanek, przemęczenia organizmu jest zdumiewające. Jak żadne inne metody w krótkim czasie pozwalają ciału sportowca odzyskać sprawność i powrócić do pełnego terminarza spotkań. Wielokrotnie bywa, że już po dosłownie paru seansach.
Seanse HBOT to częste zalecenie rehabilitantów i trenerów w przypadku dyscyplin wymagających bardzo obciążających treningów. To sprawdzony sposób na leczenie uszkodzeń tkanek miękkich i takich urazów jak np. naderwanie więzadeł, skręcenia i złamania, uszkodzenia ścięgien, czy też stłuczenia mięśni. Seanse hiperbaryczne pozwalają uporać się z silnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie stawów, leczą stany zapalne, obrzęki. Dodatkowo powiedzmy pozytywnym „skutkiem ubocznym” terapii tlenem w komorze hiperbarycznej jest poprawa wydolności sportowca. Wzrost aktywności czerwonych krwinek i osocza powoduje intensywne dotlenienie tkanek i przyspieszenie regeneracji organizmu. W dalszej konsekwencji powoduje odbudowę uszkodzeń w mięśniach szkieletowych, chrząstki stawowej i tkanki kostnej.