Tlenoterapia w leczeniu łuszczycy
Jedną z coraz częściej wykorzystywanych metod leczenia jest tlenoterapia. Celem takiego leczenia jest zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego. Tlenoterapia powoduje, że organizm pacjenta wiele zyskuje w stosunkowo krótkim czasie. Z tego powodu takie leczenie wykorzystywane jest przy wielu chorobach, na przykład autyzmie, mukowiscydozie, otyłości czy u pacjentów po udarze mózgu. Co ciekawe, tlenoterapię można wykorzystywać również podczas leczenia łuszczycy. W jaki sposób pomaga choremu?
Jak tlenoterapia wpływa na łuszczycę?
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się zmianami chorobowymi na skórze, które występują na skutek rogowacenia naskórka, które jest nadmierne albo nieprawidłowe. Może być zauważalna również na paznokciach albo w stawach. To nawracająca choroba, która najczęściej ma podłoże genetyczne albo immunologiczne. Tlenoterapia w leczeniu łuszczycy jest skuteczną metodą leczenia albo zmniejszenia stanu zapalnego.
W terapii tlenem chodzi o to, że zwiększony poziom wolnych rodników tlenowych reguluje funkcję limfocytów, co przekłada się na zmniejszenie stanu zapalnego, a nawet wyleczenie go. Co więcej, dzięki tlenoterapii liczba komórek macierzystych zwiększa się, więc uszkodzenia szybciej się regenerują, a do tego synteza kolagenu i elastyny zostaje zwiększona. Dzięki temu skóra nabiera lepszej sprężystości, a jej wygląd się poprawia.
Jak przebiega tlenoterapia?
Leczenie tlenem składa się z kilku etapów. Niezwykle ważna jest konsultacja z lekarzem, który ustali, czy u danego pacjenta można przeprowadzić tlenoterapię oraz określi ilość i zakres zabiegów. Po ustaleniu przebiegu leczenia, pacjent przed każdym zabiegiem jest badany (badanie ciśnienia krwi i konsultacja z lekarzem). Dodatkowo przed wejściem do komory niezbędne jest ubranie specjalnego stroju i jednorazowej maski tlenowej.
Podczas leczenia tlenem ciśnienie powoli wzrasta, a następnie zostaje stopniowo zmniejszone, a nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa lekarz. Po wyjściu z komory niezbędne jest przebadanie przez lekarza, którego zadaniem jest bieżące monitorowanie zdrowia i postępów w terapii tlenem u pacjenta. Warto stosować tlenoterapię u osób cierpiących na choroby dermatologiczne, ponieważ pomoże im nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz.