Fakty i mity na temat tlenoterapii
Odpowiednie dotlenienie wszystkich tkanek organizmu jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Tlen pobudza komórki do wzrostu, a także wpływa na ich odnowę. Tlenoterapia to zabieg przeprowadzany w specjalnej komorze hiperbarycznej, w której pacjent poddawany jest ciśnieniu trzech atmosfer i oddycha w niej skoncentrowanym tlenem, dzięki czemu do jego krwi dostaje się go znacznie więcej niż w normalnych warunkach. Każda sesja trwa około 60 minut. Terapia tlenem doskonale sprawdza się podczas rehabilitacji oraz jako wspomaganie tradycyjnych form leczenia w różnych schorzeniach. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu popularne fakty i mity dotyczące tlenoterapii hiperbarycznej.
1. Tlenoterapia przeznaczona jest tylko do leczenia chorób układu oddechowego.
Często można spotkać się z opinią, że tlenoterapia jest przeznaczona tylko do wspomagania leczenia chorób układu oddechowego. To mit! Terapia skoncentrowanym tlenem pomaga ograniczać postęp takich chorób, ale jest również skuteczną metodą na poprawę samopoczucia i koncentracji, zwiększenie odporności oraz wydolności organizmu. Ma także działanie przeciwbólowe, łagodzi dolegliwości związane z osłabieniem organizmu, pomaga leczyć zaburzenia snu oraz eliminować zawroty głowy. Jest popularną metodą leczenia chorób urazowych, a także ostrych i przewlekłych stanów zapalnych. Stosuje się ją między innymi w: leczeniu trudno gojących się owrzodzeń, stopy cukrzycowej, reumatyzmu, boreliozy, autyzmu, ADHD czy udarów mózgowych.
2. Każdy może skorzystać z tlenoterapii.
To kolejny mit. Choć z dobrodziejstw terapii tlenem może skorzystać większość osób, to niektórzy pacjenci będą musieli z niej zrezygnować. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przyjmują niektóre leki (cisplatynę, octan mafenidu, chlorowodorek doksorubicyny, bleomycynę albo disulfiram). Tlenoterapia hiperbaryczna nie jest także przeznaczona dla osób chorujących na nadczynność tarczycy, odmę opłucnową, obturacyjną chorobę płuc, ostre infekcje górnych dróg oddechowych, rozedmę płuc czy klaustrofobię. Nie mogą z niej korzystać również kobiety w ciąży oraz osoby o podwyższonej temperaturze ciała.
3. Tlenoterapii mogą być poddawane dzieci.
To prawda. Nawet dzieci mogą bezpiecznie korzystać z tlenoterapii. Metoda ta jest często wykorzystywana do wspomagania leczenia mózgowego porażenia dziecięcego, a także jako sposób na przyspieszenie procesu reedukacji psychoruchowej.
4. To doskonały sposób na powrót do formy u sportowców.
To prawda! Dzięki tlenoterapii sportowcy mają zagwarantowaną przyspieszoną rekonwalescencję po intensywnym wysiłku fizycznym. Duży wysiłek fizyczny obciąża stawy, mięśnie, więzadła, ścięgna, może także powodować powstawanie mniejszych i większych urazów, przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności fizycznej to klucz do sukcesu w świecie zawodowych sportowców. Tlenoterapia hiperbaryczna pozwala szybko powrócić do pełni sił. Odpowiednio natlenione mięśnie stają się elastyczniejsze i silniejsze, dzięki czemu są znacznie mniej podatne na kontuzje. Nieprzyjemne zakwaszenie mięśni zostaje skutecznie zmniejszone albo całkowicie wyeliminowane. Metoda ta jest całkowicie legalna, została uznana przez komisję antydopingową, dlatego jest wykorzystywana przez wielu znanych i cenionych sportowców.